Femara kullanimi sonucu osteoporoz..

Merhaba hocam,ben tip fakultesi 4.sinif ogrencisiyim.Annem benim hayattaki tek varligim. 5 yil once invaziv duktal karsinom sebebiyle sag gogus mastektomi yapildi. Tedavilere duzenli olarak devam ettik. Uzun bir sure tamoxifen kullandik ve son 3 aydir ilac degistirildi ve femara tablet kullanmaya basladik. Dun yapilan kemik dansite olcumumde ap spine de osteoporoz,sol femurda osteopeni konuldu t ve z skorlarina gore. Onkolog uzmani FTR'ye sevk etti.

Ben bu durumdan cok korkar oldum. Sizce bu durumun onune geçebilir miyiz ? Bu ciddi bir tehlike midir ? Soruma ictenlikle cevap verirseniz cok sevinirim.

Cevap Yaz     Beğendim      umutlugunler      29.4.2016 - 00:04

etiketler: femara  karsinom  

Cevaplar (1)

Merhaba,

Öncelikle bu güzel mesleği seçtiğin için tebrik ederim. Hastalarına her zaman empati, hoşgörü ve sevgiyle yaklaş, sakın onlara ters konuşma. Maalesef ülkemizde hastalarına kötü yada soğuk davranan çok hekim var. Tedavinin yarısı güleryüz ve ilgidir, unutma, her koşulda ,en kötü gününde bile hastana iyi davran:)
Annenin osteoporoz olması o kadar kötü bir durum değil. Sağlıklı yaşasın,kilolu olmasın,sigara içmesin ve her gün 1 saat spor yapsın, bu her türlü hareket olabilir. Beslenmesine de dikkat etsin. FTR uzmanı da bazı önlemler alacaktır.
Bence herşey iyi olur.
Sevgiler.

Beğendim      Op-Dr-Sevil-Oz      30.4.2016 - 00:04

Reklamlar